Close
Resim Yok

Hakkımızda

SınırlarArasında

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir

BİZDEN HABERİNİZ OLSUN

Taviz LaiklikNedir
Image
Yazılar > Güncel

HumanPosthuman

7 10 2017

Yeni bir tartışma bu. Kendimizi nerede konumlandırabileceğimizi gösteriyor. Posthuman (Öteinsan) ya da Superhuman diye kavramlaştırılmaya çalışılan ve insan toplulukları olarak aslında ne kadar aciz olduğumuzu yüzümüze çarpan bir tartışma.

Posthuman (Öteinsan), human'a (İnsan'a) karşı

Yeni başladı bu tartışmalar. Elbette yine ''muhteşem'' ''Batı'' başlatıyor. Tartışmaların ekseni; sen, ben ve bizim gibi olan insan topluluklarının değerinin ''Posthumanlar'' açısından ne olduğu veya ne olabileceği etrafında dönüyor. Çünkü nizama sokulması gereken bir hayvan topluluğundan farkımız yok onlar için. Başlarına ve dünyaya bela olmamamız gerekiyor.

Bir düşünsene; Afrikalı insanlara ne gözle baktığımızı, buradaki Suriyeli göçmenlere bakış açımızı. Her defasında kendimizi onlardan daha şanslı görürüz. Tabi ki daha şanslı ve daha güzel bir hayatın içindeyiz. Her halka bir Mustafa Kemal Atatürk nasip olmuyor ki!  Ya peki dünyanın gelişmiş bölgelerindeki insanların bize bakış açılarını düşündük mü? Gelişmiş bölge insanlarının da üstünde kişiler var. Hani şu bankerler falan filan. Rockefeller, Rothschildsgiller :). 

Paraya ve hayata hükmeden süper zengin insanlar. Nam-ı diğer ''Yüksek Sosyete''. Yeni adıyla ''Posthuman''lar. Bunlar yüzyıllardır zenginler ve hep üst kademede bir hayat ve dünyaya bakış geliştirdiler. Tüm bilime, teknolojiye, kaynağa sahipler. Sen aldığın maaşla hemen ev kredisine girerken onlar gelecekteki dünyanın diğer insanlarının ne olacağını çoktan planlamışlar gibi sanki.

Gücünün ne olduğunu hayal et bir an için. Neyi değiştirebiliyorsun? Bu soru benim hayatımı değiştirdi. Neyi değiştirebiliyorsun? sorusu aklıma her geldiğinde gerçeklik algım yerine biraz daha oturuyor. Peki bu ''Posthuman'' abiler neleri değiştirebiliyorlar? Bunu hiç sorduk mu? Varsa yoksa eyyy Kılıçdaroğlu :). 

Ortadoğu halklarının sürekli savaşım durumunda olması ve insanların hayatlarının iğrenç siyasi durumlar adına yok edilmesi bana hep kobay olduğumu düşündürür. Posthuman (Öteinsan) laboratuvarının kobayı olduğumu. Dünyayı şekillendiren bu ''Posthuman'' abiler bizim hayatımızı da hayvandan farksızmışız gibi şekillendiriyorlar. Neleri sevmemiz gerektiğini, neleri almamız gerektiğini ya da savaşıp savaşmamamız gerektiğini öğretip duruyorlar. İnsan olarak hamster'dan farkımız yok onların gözünde. Neoliberal dallamalar çok sevinmesinler. Onlar da aynı gemide. Batarsak beraber gideriz.

Dediğim gibi bu tartışmalar yeni. Ama bizlerin geleceğini bunlar şekillendirecekler. Direnemediğimiz yerde iğrenç durumların ortasında far tutulmuş tavşan haline geleceğiz.

Belki bizim buralarda da bir iç savaş planlanıyor. Belki de bir bölünme hazırlanıyor. Bakıp göreceğiz.

Bu kısa yazıyı Human (insan) ve Posthuman (Öteinsan) ayrımını ve insanın, senin, benim; kendimize olan bakış açımızı değiştirmenin farkındalığını başlatabilmek için yazdım. Daha kapsamlı bir makaleyi yazabilirim umarım. Görüşürüz...

ZAMAN

DNA’mızdaki nitrojen, dişlerimizdeki kalsiyum, kanımızdaki demir, elmalı turtamızdaki karbon, çöken yıldızların içlerinde yapıldı. Bizler, yıldızların malzemesinden yapıldık
— Carl Sagan

Bazı insanları her zaman, bütün insanları da bazen kandırabilirsiniz; ama bütün insanlari her zaman kandıramazsınız. — Abraham Lincoln